Možná jste už slyšeli různé informace o tom, jak křečci spí. Někteří říkají, že jsou líní, jiní tvrdí, že by měli mít stejný režim jako my. Ale co je pravda a co je jen mýtus? Pojďme společně odhalit nejčastější nepravdy o spánku našich malých chlupatých kamarádů!

Mýtus č. 1: „Můj křeček je líný, celý den jen prospí.“

„Můj křeček prospí celý den – to je ale lenoch!“ – Takto může uvažovat leckdo, kdo se ke křečkům právě dostal, ale pozor křečci rozhodně nejsou žádní lenoši! Jsou to přirozeně noční tvorové, kteří se v divočině aktivují především za tmy. Během dne odpočívají, aby se chránili před predátory a vysokými teplotami. Když tedy vidíte svého křečka přes den spát, chová se přesně tak, jak má – podle svých přirozených instinktů.

Bonus: „Křeček spí jen jednou za den, stejně jako my v noci.“

Ačkoli jsou křečci obecně aktivnější za šera a v noci, neznamená to, že přes den nemohou mít občasné fáze aktivity. Často se stává, že i během dne vstanou, jdou se napít nebo najíst, třeba se přestěhují do jiného koutku, a pak zase usnou. Křečci obvykle spí v několika kratších intervalech – během dne i v noci (přestože v noci bývají nejaktivnější). Je to pro ně opravdu přirozené.

Mýtus č. 2: „Křeček by měl spát ve stejnou dobu jako my.“

Křečci mají úplně odlišný denní režim než lidé. Většina druhů se probouzí za soumraku a nejvíce aktivní jsou v noci. Snaha přizpůsobit křečka lidskému režimu může zvířátku způsobit velký stres a dokonce i zdravotní potíže. Je mnohem lepší respektovat jeho přirozený rytmus a přizpůsobit péči o něj.

Mýtus č. 3: „Křeček musí spát v úplné tmě a tichu.

Křečci ke kvalitnímu dennímu spánku potřebují šero nebo tmu. Samozřejmě je lepší, když nebude křečka vyrušovat výrazný hluk nebo silné světlo, ale úplná tma a absolutní ticho nejsou nutností. Křečci jsou poměrně přizpůsobiví. Slabé světlo či typické denní ruchy v domácnosti obvykle snášejí dobře. Ideální je umístit klec tam, kde nebude na přímém slunečním světle, ale zároveň bude mít dostatek rozptýleného světla pro normální denní cyklus.

Mýtus č. 4: „Když se křeček dlouho neprobouzí, nebo se naopak celý den budí, je nemocný.“

Je naprosto normální, že se křeček občas probudí. Třeba aby se napil, najedl nebo si odskočil na toaletu. Pokud však křeček vstává příliš často nebo vypadá neklidně, může to být známka problému. Někdy může být příčinou příliš hlučné prostředí nebo nevhodné podmínky pro spánek.

Třeba za nízké teploty může dojít až k tzv. torpotu, což je částečný zimní spánek a může se zdát, že křeček skoro nedýchá. Pomůže ho zpravidla přenést do teplejšího prostředí, nebo jemně zahřát v dlaních.

Mýtus č. 5: „V zimě křečci hibernují jako ježci.“

Většina domácích křečků ve skutečnosti nehibernije jako ježci nebo medvědi. Někteří divocí příbuzní křečků mohou v chladném období upadat do stavu zvaného torpor (dočasné snížení tělesné teploty), ale domácí křečci chovaní v teple tuto potřebu nemají. Pokud vypadá váš křeček jako v hlubokém spánku a je studený na dotek, neváhejte a kontaktujte veterináře!

Mýtus č. 6: „Křečky musíme budit, aby si na náš zvykli, nebo v noci byli aktivní.“

Křečky v noci rozhodně nebuďte! A ideálně ani ve dne. Křeček spánkem regeneruje a budit ho může být pro něj docela stresující. Lepší je zkusit kamarádit, když se sám probudí (často navečer). Pak bude odpočatý, v dobré náladě a rád se s tebou seznámí. Je to jejich přirozená doba aktivity a sami se budou pohybovat dostatečně. A když spí, tak zítra bude taky den, jen se postarejme o křečkovu svačinu a pitný režim.

Mýtus č. 7: „Pro lepší spánek křečka je dobré mít v místnosti zapnutou hudbu nebo televizi.“

Křečci mají velmi citlivý sluch a hlasité zvuky je mohou rušit. Ideální je umístit klec do klidnější části domácnosti, kde nebude vystavena náhlým nebo hlasitým zvukům. Během dne, kdy křeček odpočívá, by mělo být prostředí co nejtišší.

Mýtus č. 8: Všichni křečci spí stejně dlouho
Stejně jako u lidí se i u křečků může potřeba spánku lišit podle druhu, věku, zdravotního stavu nebo individuální povahy. Například mláďata a starší křečci mohou spát déle, zatímco mladí a zdraví křečci bývají mezi odpočinkovými fázemi aktivnější.

Tipy pro zdravý spánek vašehokřečka

  1. Respektuj jeho rytmus: Když spí, nech ho odpočívat.
  2. Domeček a klid: Dej mu pelíšek nebo domeček, kde se cítí bezpečně. Vyhni se hlasitému křiku, hudbě nebo prudkým světelným efektům.
  3. Správné umístění klece: Ideální je místo, kde není průvan, přímé slunce nebo příliš velký hluk (televize, pračka).
  4. Dostatek pohybu: Když se probudí, měl by mít k dispozici kolečko a prostor na běhání – křečci milují aktivitu v noci.
  5. Voda a jídlo: Vždy čistá voda a kvalitní krmivo – dobře se najíst a napít pomáhá i ke kvalitnímu spánku.

Doporučené produkty pro spokojeného křečka

Poznámka: Pokud si zakoupíte produkty prostřednictvím níže uvedených odkazů, může z toho mít náš blog malou provizi. Ceny pro vás zůstávají stejné a nám to pomůže zlepšovat další články a rady.

  1. Komfortní pelíšek pro křečky
    Měkký a snadno omyvatelný, ideální pro pohodlný spánek.
    Odkaz na produkt
  2. Kvalitní kolečko
    Pomáhá křečkovi vybít energii a podpoří jeho zdravý životní styl.
    Odkaz na produkt
  3. Vyvážené krmivo
    Obsahuje všechny důležité živiny potřebné pro kvalitní srst i pevné zdraví.
    Odkaz na produkt
  4. Úkryt/domeček
    Pomáhá křečkům cítit se v bezpečí při odpočinku nebo spánku.
    Odkaz na produkt

Chcete se dozvědět více o křečcích a jejich životě?

Podívejte se na další témata, která vám pomohou lépe pochopit a pečovat o vašeho chlupatého kamaráda:


Bezpečnost na prvním místě!

A kdo ví? Možná právě váš křeček má ty nejzajímavější spánkové zvyky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *